Zadzwoń: 731 354 336, 514 140 866

Wywóz gruzu w workach - jak się do niego przygotować?

Wywóz gruzu w workach to metoda pozbywania się odpadów budowlanych, która zyskuje co raz większą popularność. Ale jak się do tego przygotować?  O ile zamówimy wywóz gruzu w workach wraz z pakowaniem, po stronie firmy świadczącej takie usługi, to cała sprawa jest dosyć prosta. Najczęściej jednak , ze względu na brak miejsca i czasu, sami pakujemy gruz w worki,a następnie zamawiamy ich odbiór. Tu już sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Warto wiedzieć jaki worek na gruz wybrać oraz jak go przygotować do wywozu, by cała operacja przebiegła szybko, sprawnie i niosła za sobą jak najniższe koszty.

 

Worek na gruz musi być mocny ?

 

Na rynku jest spory wybór w workach na gruz. Niestety wiele z nich w rzeczywistości są takimi tylko z nazwy. Najgorszym z możliwych wyborem jest zakup foliowych worków na gruz. Nasze doświadczenie pokazuje, że nie spełniają one swojego zadania. Ze względu na ich małą wytrzymałość, mieszczą w sobie bardzo niewiele gruzu czy odpadów budowlanych. Dodatkowo ostre krawędzie (np. po skuwaniu glazury) z łatwością rozcinają foliowe worki na gruz , co przysparza tylko dodatkowych nerwów i pracy związanej ze sprzątaniem. Jakie więc worki wybrać. Najlepszym wyborem są worki na gruz polipropylenowe. Wytwarzane z tworzywa sztucznego charakteryzują się wysoką wytrzymałością na rozcięcia i ładownością. Do worków polipropylenowych bez problemu załadujesz nawet 2-3 razy tyle odpadów budowlanych, niż do foliowych worków na gruz

 

Ile można załadować do worka na gruz ?

 

Najpopularniejsze polipropylenowe worki na gruz to te o rozmiarze 50x80 cm i objętości 80L. Śmiało można zapakować do nich 50 kg gruzu i odpadów budowlanych. Tylko ile to jest 50 kg :) ? Najlepiej zapakować worek "na oko" czyli patrząc na objętość, zgodnie z poniższą zasadą:

  • zmieszane odpady budowlane z gruzem  - 2/3 wysokości worka;
  • gruz ceglany, płytki, itp - pomiędzy 1/2 a 2/3 wysokości worka
  • gruz betonowy, drobny , skute tynki i wylewki betonowe - 1/2 worka
  • cegły całe - ok 10 cegieł w worku.

Skąd takie wytyczne? Gruz i odpady budowlane charakteryzują się następują różną gęstością, a co za tym idzie również wagą. Im gryz drobniejszy i gęstszy tym więcej waży i tym mniej możemy zmieścić w naszym worku. Na przykład  1 m3 gryzu betonowego waży 2300-2500 kg, a 1 m3 gruzu ceglanego około 1000-1300 kg.

 

Na czasie i bezpieczeństwie nie warto oszczędzać.

 

Remont to poważny wydatek. I nic dziwnego, że każdy szuka oszczędności. Oszczędności warto szukać tam, gdzie jest to możliwe. W kwestii wywozu gruzu w workach możemy powiedzieć na czym na pewno nie warto oszczędzać.

Pierwsza rzecz to jakość worków. Worki foliowe kosztują ok. 5-7 PLN za 10 sztuk, natomiast worki na gruz polipropylenowe kosztują od 1-3 PLN/szt. Jednak worków foliowych, ze względu na ich małą ładowność, zużyjesz o wiele więcej. Nasze doświadczenie, że to co mieści się w 30 workach foliowych mieści się w ok. 15-20 worków z tworzywa sztucznego.

Druga rzeczą, na której nie warto oszczędzać to ilość zapełnionych worków. Każdy worek z gruzem to koszt ok. 10 PLN. W związku z tym wiele osób, zwłaszcza te które mają kilkadziesiąt worków do wyniesienia z wysokich pięter, próbuje ograniczyć liczbę worków. Próbują to robić tak, że zawartość zmieścić w jak najmniejszej liczbie worków na gruz przeciążając je. Niestety ta droga na skróty rzadko popłaca. Limit około 50 kilogramów nie bierze się znikąd. Po pierwsze to najwyższa waga jaką może nosić pracownik fizyczny w pracy zgodnie z przepisami BHP. Po za tym worki przeciążone o kilkanaście kilogramów przestają być bezpieczne dla osób, które je znoszą. Oczywiście rzadko się zdarza by ktoś worki ważył . Jeżeli jednak pracownik,który worki o wadze 50 kg podnosi na codziennie, nie jest w stanie podnieść takiego worka, wówczas możemy liczyć się z pewnymi konsekwencjami. Pracownicy wówczas przepakowują worki na mniejsze, więc i tak powstaje docelowa liczba worków. DO ich ceny jednak może zostać doliczona kwota za zmarnowany czas, jaki pracownik musiał poświęcić na przepakowanie worków (wiadomo czas to pieniądz). W skrajnych przypadkach firma może odmówić wykonania zlecenia do czasy przepakowania worków przez nas samych. Wówczas to my tracimy czas

 

Jeżeli więc chcemy aby cała operacja obejmująca wywóz gruzu w workach przebiegła szybko i sprawnie i bez zbędnych i nieprzyjemnych niespodzianek, to warto zastosować się do porad z niniejszego artykułu. A najlepiej stosować się do zasady aby szanować cudzą pracę.

 

Tani wyw óz gruzu w workach warszawa. Szybko, tanio, sprawnie.
27 października 2017

731 354 336

514 140 866

IRTRANS

 

ul. Kordeckiego 19

Warszawa